AKtualności

aktualności

05.08.2016

Turystyka dentystyczna – czy warto? Rozmowa z dr Igorem Foltynem.

Gdańsk. To właśnie tu z największą siłą uderza fala polsko-skandynawskiej współpracy. Zainteresowanie Skandynawów naszym krajem wynika nie tylko z niskich kosztów usług, ale również bliskości geograficznej.

Ostatnie dane wskazują, że Norwegowie w ciągu minionego roku wydali u dentystów poza swoim krajem około 200 milionów koron. Za te same usługi w swoim kraju musieliby zapłacić przynajmniej trzy razy tyle.

Uśmiech kosztuje mniej od elektryczności i daje więcej światła” takie motto wita nas w Centrum Dentystycznym. Jego Nazwa nie jest przypadkowa, w tym biznesie liczy się uśmiech. Projekt Uśmiech.

Wywiad z dr. Igorem Foltynem i Wojciechem Szuchnickim, założycielami Centrum Dentystycznego Projekt Uśmiech

Jak zakłada się taką firmę?

Wojtek: Centrum Dentystyczne Projekt Uśmiech powstało dzięki przyjaźni. Z Igorem znamy się od lat, pewnie końcówki lat 90-tych. On był judoką, który studiował medycynę, ja szermierzem z Politechniki Gdańskiej. Reprezentowaliśmy ten sam klub AZS AWF. Byliśmy kumplami o wspólnych pasjach narciarsko-windsurfingowych. Często podobały nam się te same dziewczyny.

Po zakończeniu karier sportowych, zawodowo każdy poszedł swoją drogą. Ale dalej spędzaliśmy razem sporo wolnego czasu. Bodajże latem 2011 roku, w czasie wspólnej kolacji, Igor delikatnie pożalił się, że ma poczucie stagnacji zawodowej i myśli o wyjeździe zagranicę. Rzuciłem, że powinien zbudować swój własny gabinet i zacząć pracować na własne nazwisko, a ja mu w tym pomogę. I tak w kwietniu 2012 roku powstał Projekt Uśmiech.

Musieliście podzielić się pracą?

W: Jako inżynier miałem duże doświadczenie w realizacji różnych projektów budowlanych, więc przygotowanie innego projektu, budżetowanie i ułożenie biznesplanu nie było dla mnie problemem. A teraz jako menadżer zajmuję się sprawami strategii, rozwoju, reklamy. Igor, z medyczną wiedzą i doświadczeniem, został kierownikiem kliniki, odpowiedzialnym za wszelkie sprawy medyczne.

Panie kierowniku, co jest najważniejsze w pracy dentysty?

Igor: Trzeba pamiętać, że większość ludzi bardzo boi się dentysty, ma z nim złe doświadczenia z przeszłości, dlatego musimy wykazać się szczególną wrażliwością. Dobry dentysta to nie tylko taki, który ma dużą wiedzę i umiejętności, ale taki, który rozumie potrzeby pacjenta, ma z nim dobry kontakt i wzbudza zaufanie.

Jak wygląda rynek usług stomatologicznych w Polsce, a jak za granicą?

I: Pacjenci z każdego kraju szukają profesjonalnej, szybkiej , kompleksowej i bezbolesnej obsługi. A Polacy są coraz bardziej świadomi i wymagający. Dbają o zęby , częściej wybierają najnowocześniejsze rozwiązania w stomatologii , takie jak implanty , czy pełnoceramiczne prace protetyczne. Estetyka i zdrowie zaczynają być priorytetem.

Więc kim są klienci Projektu Uśmiech?

W: Wszyscy, od pacjentów najmniejszych, aż po bardzo dojrzałych. Oczywiście większość to Polacy, ale mamy coraz więcej pacjentów w z całego świata: Norwegia i inne państwa skandynawskie, Wielka Brytania, ale też USA, Australia, czy nawet tak egzotyczne jak Argentyna.

I: Przez jedenaście lat praktyki „dorobiłem” się pacjentów, którzy są ze mną od samego początku, często ich rodziny i przyjaciele, osoby z polecenia. W świecie usług medycznych najskuteczniejszą reklamą jest „poczta pantoflowa”, tym bardziej, że żadna inna forma promowania usług medycznych w Polsce nie jest dozwolona. Ten sam schemat działa też wśród pacjentów zagranicznych.

Dlaczego bardzo dużo Skandynawów decyduje się na leczenie w Polsce?

I: Dobra jakość usług, konkurencyjna cena, kompleksowość i szybkość usług. Często pacjent jest w stanie uporać się ze wszelkimi problemami stomatologicznymi w kilka dni. Do tego dochodzą dobre połączenia lotnicze oraz atrakcje turystyczne i inne, jakie oferuje gościom Trójmiasto.

Jakie relacje buduje się z klientem z Polski, a jakie na przykład z Norwegii?

I: Oczywiście o każdego pacjenta dbamy jednakowo. Różnicą jest fakt, że pacjent zagraniczny ma zwykle ściśle wyznaczony czas pobytu w Gdańsku, co zmusza nas i techników dentystycznych do wytężonej pracy, często po godzinach, żeby zdążyć przed wyjazdem pacjenta. Innym problemem jest ograniczona kontrola cudzoziemców po zabiegach. Staramy się robić to mailowo lub telefonicznie, ale to nie to samo, co kontrola w gabinecie.

Co zaskakuje pacjentów w Waszej klinice?

W: Przede wszystkim kompleksowa opieka w jednym miejscu. Pracują u nas specjaliści z każdej dziedziny stomatologii, do tego dochodzi nowoczesna diagnostyka cyfrowa 3D i przystępne ceny. Ciągle się doskonalimy. Każdy lekarz co roku uczestniczy w szkoleniach polskich i międzynarodowych, część posiada stopnie doktora nauk medycznych oraz specjalizacje. A Igor kończy prestiżowe studia Master of Science in Oral Implantology na Uniwersytecie Goethego we Frankfurcie

I: Każdym pacjentem zajmujemy się najlepiej jak potrafimy. Każdy na pierwszej wizycie ma wykonaną pełną diagnostykę , badanie i plan leczenia. Często pacjenci zgłaszają się z bardzo skomplikowanymi problemami, dlatego wymagają spotkań rozciągniętych w czasie nawet na rok.

A jak wyglądało to na początku?

W: Zaczynaliśmy w trójkę, z Igorem, jako jedynym lekarzem, z asystentką i ze mną. Teraz zatrudnionych jest 20 osób pracujących na czterech stanowiskach i przy obsłudze tomografii komputerowej. Na pacjentów czekają dwie recepcjonistki, dziesięć asystentek i ośmiu lekarzy. Współpracujemy z dużymi sieciowymi placówkami służby zdrowia, jak Swissmed czy EnelMed. No i pracują dla nas firmy zajmujące się pozyskiwaniem pacjentów zagranicznych.

Tak imponujący rozwój wymaga odpowiedniej strategii budowania firmy i promowania marki?

I: Najczęściej zadawane pytanie pacjenta w gabinecie stomatologicznym brzmi: Czy będzie bolało? Najczęstszym efektem wizyt w naszej klinice jest uśmiech. Strategia jest więc prosta: Projekt Uśmiech!

W: I skuteczna: Zadowolony pacjent najlepiej nas promuje i reklamuje. Wystarczy tylko i aż dobrze wykonywać swoją pracę.

IGOR FOLTYN

lekarz stomatolog, współzałożyciel

Absolwent Gdańskiej Akademii Medycznej, uczestnik wielu prestiżowych konferencji, kursów i szkoleń w Polsce oraz na świecie. Posiada wieloletnie doświadczenie w implantologii, protetyce oraz stomatologii estetycznej. Na bieżąco podnosi swoje kwalifikacje, by sprostać wymaganiom nowoczesnej medycyny i stomatologii. Prywatnie pasjonat sportów wodnych i zimowych, były medalista i reprezentant Polski w judo.

„Systematyczny rozwój umiejętności oraz zdobyte doświadczenie pozwoliły mi stworzyć nowoczesną placówkę medyczną, zatrudnić i wyszkolić profesjonalny, zgrany zespół lekarzy i asystentek. Dzięki temu zapewniamy naszym pacjentom kompleksową opiekę na najwyższym światowym poziomie.”

WOJCIECH SZUCHNICKI

menadżer, współzałożyciel

Absolwent Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Gdańskiej oraz Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, przez ostatnie lata z powodzeniem współprowadzi pracownię projektową w branży architektoniczno-konstrukcyjnej.

Obdarzony wielką pasją do sportu, przez 20 lat wyczynowo uprawiał szermierkę, był wielokrotnym Mistrzem Polski, medalistą Mistrzostw Świata i Europy.
W 2000 roku został nagrodzony przez Polski Komitet Olimpijski Główną Nagrodą Fair Play za uczciwą postawę podczas zawodów sportowych.

Wojtek jest odpowiedzialny za rozwój oraz sprawne działanie Centrum.

 

 

Projekt Uśmiech Centrum Dentystyczne jest członkiem Polsko-Norweskiej Izby Gospodarczej od listopada 2015 roku. 

u1 u5u3 u4

Open your business way to Norway

Nasi partnerzy