Polscy przedsiębiorcy, którzy planują rozpocząć swoją działalność biznesową na rynku norweskim muszą dostosować się do tamtejszych przepisów, które często bywają niejasne i sprzeczne ze sobą. Podobnie jak w kwestiach związanych z księgowością w Norwegii, najlepiej skorzystać z usług firm konsultingowych, które specjalizują się w przeprowadzaniu polskich przedsiębiorców przez
wszelkie zawiłości prawno-podatkowe, jakie czekają na nich w Kraju Fiordów.
O czym należy pamiętać, rejestrując firmę w Norwegii?
(Cyt. za: „Formalności związane z założeniem firmy i prowadzeniem działalności w Norwegii”, Barbara Cecylia Liwo – Polish Connection Sp. z o.o.)
Istotną kwestią jest również kwestia opodatkowania. Polskie firmy w Norwegii często na początku swojej działalności na rynku norweskim zastanawiają się, w którym kraju będą odprowadzać podatek. Sytuacja jest jasna, jeśli „od zera” zakładamy działalność gospodarczą na terenie Norwegii.
Dochód firmy podlega opodatkowaniu w tym kraju, gdzie firma ma swoją siedzibę (w Polsce) -por. artykuł 7 umowy podatkowej, chyba że firma ma w Norwegii stałą placówkę / zakład (norw. fast driftssted) -por. artykuł 5 umowy podatkowej.
(Cyt. za: „Formalności związane z założeniem firmy i prowadzeniem działalności w Norwegii”, Barbara Cecylia Liwo – Polish Connection Sp. z o.o.)
Bazując na doświadczeniu firm członkowskich PNCC, możemy z pewnością stwierdzić, że każda polska firma w Norwegii, tudzież eksportująca swoje towary lub usługi z Polski do Norwegii, jest przypadkiem indywidualnymi i wymaga indywidualnego podejścia. Dlatego ewentualne trudności lub problemy, jakie napotka na swojej drodze (w związku z przepisami prawno-podatkowymi, przepisami prawa pracy, czy księgowością w Norwegii) powinny być powierzone sprawdzonym konsultantom i specjalistom mającym doświadczenie na rynku norweskim. W sprawach budzących wątpliwości polecamy skontaktować się z firmami członkowskimi PNCC – Polish Connection Sp. z o.o.,Novum Consulting Sp. z o.o. lub MultiNor.