AKtualności

aktualności

25.08.2016

Po projekcji filmu „Jestem Kuba” na dachu Teatru Szekspirowskiego.

25 sierpnia na dachu Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku odbył się pokaz filmu „Jestem Kuba” – wielokrotnie nagradzanego filmu będącego koprodukcją polsko-norweską. Projekcja rozpoczęła się o godzinie 21.30, a po jej zakończeniu widzowie mieli możliwość porozmawiać z producentem filmu, Panem Edwardem Porembnym, który przybliżył kulisy powstawania filmu i odpowiadał na wszystkie pytania… a tych było niemało.

Film porusza ciężki temat, bo choć to opowieść o jednej rodzinie zmagającej się z problemem emigracji zarobkowej, to przez historię Kuby opowiada o współczesnej Europie. Takie rodziny są nie tylko w Polsce, podobnie jest w Rumunii, Bułgarii, krajach Europy Zachodniej – Portugalii, Hiszpanii. W samej Europie Wschodniej jest ponad milion eurosierot, których rodzice zostali zmuszeni przez sytuację ekonomiczną do wyjazdu za chlebem.

W Polsce ok. 100 tys. dzieci pozostaje bez opieki rodzica, który wyjechał za granicę. Eurosieroty zostają z jednym z rodziców, dziadkami, przyjaciółmi lub same. Reżyserka filmu Norweżka, Ase Svenheim Drivenes, która przyjechała w poszukiwaniu takich rodzin do Polski. „Polacy to w Norwegii największa grupa emigrantów. Znam wielu. Opowiadali mi o rodzinach, dzieciach, które zostawili w Polsce. Pomyślałam, że to temat… i tak znalazłam Danutę, Kubę i Mikołaja.”

To dobra historia, którą powinien zobaczyć każdy, kto planuje wyjazd do pracy za granicę” – twierdzi Kuba.

 

Open your business way to Norway

Nasi partnerzy