AKtualności

aktualności

12.08.2016

Powstał poradnik dla cudzoziemców przyjeżdżających do Norwegii

Kanadyjczyk Julien S. Bourrelle, który wielokrotnie odwiedzał Skandynawię, postanowił przygotować podręcznik dla obcokrajowców, który ma pomóc im zaaklimatyzować się w Norwegii.

„The Social Guidebook to Norway” to ciekawy i zabawnie zilustrowany poradnik. Mimo swego żartobliwego charakteru to cenna pozycja dla wszystkich, którzy mieszkają w Norwegii, mają z Norwegami do czynienia lub bywają tam tylko w celach turystycznych.

zbiór wniosków i spostrzeżeń na temat zachowań Norwegów jako jednostek i Norwegów jako społeczeństwa. Autor ostrzega, że wypada spojrzeć na całość z przymrużeniem oka, co nie znaczy, że tak nie jest naprawdę…. w większości przypadków tak dokładnie jest.

Spostrzeżenia autora nie są w żadnej mierze rewolucyjne, zwłaszcza dla tych, którzy z Norwegią mieli już jakieś doświadczenia. Opowieść zaczyna się od rozdziału na temat „Norwegian Social Bubbles”, w którym mowa o tym, że mieszkańcy Norwegii lubią zbierać się w grupy – wspólnym mianownikiem są tutaj „frame activities”, np. sport, gry, organizacje itd. Owe grupy rzadko ze sobą współpracują, wynika to głównie z niechęci do nawiązywania kontaktów, jeśli nie wymaga tego sytuacja. A sytuacja wymaga nawiązania kontaktu, jeśli ma to swój praktyczny, pragmatyczny cel.

Nawiązywanie kontaktu z Norwegami jest trudne, ale tylko do pewnego stopnia, bo wszystko się zmienia….po spożyciu alkoholu. Wtedy oszczędni w emocje, gesty i słowa Norwegowie rekompensują sobie niedostatki. A na co dzień – sąsiad nie będzie się do ciebie odzywał, bo po prostu nie chce ci przeszkadzać, chyba że „there is a practical reason to do so”, np. coś z twoim ogrodem jest nie tak. Tak, praktyczność i pragmatyzm w każdym rodzaju działania.

Autor pisze także o społeczeństwie, które w pierwszej kolejności stawia na równość, zasadniczo we wszystkim – wytyczną ma być „average”. Jeśli jesteś przeciętny, średni, to jest ok. Nie jest więc wskazane pokazywanie statusu społecznego czy wielkości zarobków, które w Norwegii mają przede wszystkim zapewniać godne życie.

Na końcu cenna wskazówka dla wszystkich, którzy chcą zaprzyjaźnić się z Norwegami: „If you forget what I wrote in this book, think about a wild cat: you need to be slow, careful, playful, and distant, you also need to takie initiatives. Play games for a few hours, a few days, or a few years and you will make Norwegians friends. Once you are friends, you are friends for life.”

Język to tylko mała kropla w oceanie komunikacji. To podstawa udanego funkcjonowania w Norwegii czy jakimkolwiek innym kraju, w którym postanowisz zamieszkać. Reszta to kontekst kulturowy. Jeśli dasz sobie z tym radę, praktycznie każdy Norweg stanie się twoim przyjacielem.

 

Open your business way to Norway

Nasi partnerzy