AKtualności

aktualności

09.08.2018

Pomoc dla polskich firm w Norwegii

Polsko-Norweska Izba Gospodarcza jako organizacja non-profit, która została stworzona na potrzeby polskich przedsiębiorców w Norwegii, ma za zadanie spełniać swoje cele statutowe, spośród których głównym jest pomoc dla firm w Norwegii.

Członkowie Polsko-Norweskiej Izby Gospodarczej w ramach członkostwa mogą skorzystać z kilku usług, które przybliżą ich do wejścia na rynek norweski lub pomogą w bieżących kwestiach istotnych przy prowadzeniu działalności gospodarczej przez polskich przedsiębiorców w Norwegii.

Pierwszym krokiem, który warto poczynić, by wprowadzić swoje usługi lub produkty na rynek norweski jest rozpoznanie mające na celu wyłonienie potencjalnych partnerów biznesowych. Warto rozeznać się w branży, która nas interesuje po norweskiej stronie, by uniknąć komplikacji lub falstartu. W związku z tym członkowie mogą zlecić pracownikom izby wykonanie tzw. researchu rynkowego. Polega on na stworzeniu listy potencjalnych norweskich partnerów biznesowych z branży, która interesuje firmę zlecającą. Do listy dołączone są dane kontaktowe firm norweskich wraz z krótkim opisem dot. jej profilu, a także proponowana strategia wejścia na rynek norweski oraz analiza oferty firmy zlecającej pod kątem jej atrakcyjności na rynku norweskim. Koszt researchu jest ustalany indywidualnie i zależny od jego zakresu.

W związku z faktem, iż Norwegia nie jest członkiem Unii Europejskiej, a oprócz tego posiada bardzo rozbudowany i skomplikowany system administracyjno-prawny, polscy przedsiębiorcy mogą być zaskoczeni procedurami, które czekają na nich przy zakładaniu firmy w Norwegii. Dlatego też jako izba jesteśmy w stanie wesprzeć polskie firmy, kierując je do odpowiednich instytucji, agencji i organów, które pomogą im dopełnić wszelkich formalności koniecznych do założenia firmy w Kraju Fiordów. Szczególną uwagę należy zwrócić na księgowość w Norwegii i zlecić jej prowadzenie wyspecjalizowanym firmom konsultingowym, które mają duże doświadczenie w przeprowadzaniu skomplikowanych procedur. Członkowie mogą zgłaszać się bezpośrednio do izby ze swoimi zapytaniami dot. księgowości w Norwegii, a tam zostaną przekierowani do odpowiedniego podmiotu, który rozwieje ich wątpliwości i wskaże plan działania.

Oprócz działań informacyjnych, jednym z głównych celów statutowych izby jest organizacja wydarzeń, podczas których eksperci poruszają ważne kwestie dla polskich przedsiębiorców działających w Norwegii lub chcących podjąć współpracę z norweskim kontrahentem, a także mogą wypromować swoją firmę i pozyskać potencjalnych partnerów biznesowych z Norwegii. Na wydarzeniach obecni są zarówno przedstawiciele polskich firm w Norwegii oraz norweskich firm mających oddziały w Polsce. Dodatkowo członkowie PNCC mogą uczestniczyć na preferencyjnych warunkach w branżowych wydarzeniach, których jesteśmy partnerem lub współorganizatorem.

Informacje o warunkach członkostwa i o tym, jak dołączyć do grona członków PNCC znajdują się w zakładce „Przystąp do PNCC”.

Open your business way to Norway

Nasi partnerzy