AKtualności

aktualności

30.08.2018

Księgowość w Norwegii

Kwestie związane z księgowością zazwyczaj budzą wiele obaw i wątpliwości wśród przedsiębiorców niezależnie do tego, czy prowadzą oni firmę w Norwegii czy w Polsce. O ile z przepisami podatkowymi obowiązującymi w Polsce jesteśmy zaznajomieni poprzez codzienne obcowanie, o tyle rynek norweski stawia przed nami pewne wyzwania. Księgowość w Norwegii oraz wszelkie przepisy prawno-podatkowe są dość skomplikowane, co zdecydowanie należy mieć na uwadze, planując rozpoczęcie tam swojej działalności biznesowej.

Znana dobrze w Polsce „papierologia” jest tylko ułamkiem tego, na co musi przygotować się polska firma w Norwegii. Pewne procedury, które w naszym kraju przebiegają bardzo sprawnie i bezproblemowo, w Norwegii są o wiele bardziej czasochłonne. Przykładem może być tu chociażby założenie firmowego rachunku bankowego. Przepisy nierzadko bywają sprzeczne, dlatego nowicjusze na rynku norweskim powinni skorzystać z pomocy.

Pierwszym krokiem do zaistnienia na rynku norweskim, jest wybór formy zakładanej działalności gospodarczej. Oto ich rodzaje:

  • Enkeltpersonforetak (EPF) – firma jednoosobowa,
  • Ansvarlig selskap (ANS) i Delt ansvar (DA) – spółki bezkapitałowe / spółki osobowe,
  • Aksjeselskap (AS) – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (spółka akcyjna typu zamkniętego),
  • Allmenaksjeselskap (ASA) – spółka akcyjna (typu otwartego),
  • NUF – firma zagraniczna o dowolnej formie organizacyjnej w kraju macierzystym może działać w Norwegii jako tzw. NUF – Norskregistrert utenlandsk foretak (zarejestrowana w Norwegii firma zagraniczna).

(Za: Barbara Cecylia Liwo, Polish Connection sp. z o.o. „Formalności związane z założeniem firmy i prowadzeniem działalności w Norwegii”)

Podstawową informacją, z którą powinni zapoznać się przedsiębiorcy, jest wysokość VAT-u i wszelkie kwestie z nim związane.

Firma zagraniczna rejestruje się jako płatnik VAT i rozlicza norweski VAT za pośrednictwem reprezentanta VAT (podmiot norweski). Stawki:

  • 25% – stawka podstawowa,
  • 15% – sprzedaż środków spożywczych,
  • 10% – transport pasażerski, bilety kinowe, wynajem pokoi.

(Za: Barbara Cecylia Liwo, Polish Connection sp. z o.o. „Formalności związane z założeniem firmy i prowadzeniem działalności w Norwegii”).

Powyższe stanowią tylko wstęp do zagadnień związanych z zakładaniem działalności w Norwegii przez polskich przedsiębiorców. Pozostałe zagadnienia zostaną omówione w kolejnych artykułach. Pragniemy jednak zaznaczyć, że wszelką pomoc dla polskich firm w Norwegii można uzyskać u wyspecjalizowanych firm konsultingowych zrzeszonych w PNCC: Polish Connection Sp. z o.o., Novum Consulting oraz MultiNOR. Zdecydowanie polecamy skorzystanie z usług tych podmiotów zwłaszcza w początkowych etapach zakładania firmy. Księgowość w Norwegii oraz wszelkie zawiłości prawno-podatkowe stanowią dla nich codzienność, co pozwoli na sprawne przejście przez wszelkie formalności.

Open your business way to Norway

Nasi partnerzy