AKtualności

aktualności

08.09.2015

Chcemy do Norwegii. Norwedzy chcą ,,polskiej riviery”.

Nieustannie rośnie liczba Polaków w Norwegii. Na dzień dzisiejszy, szacuje się, że około 200 tys. mieszkańców w tym pięciomilionowym państwie to Polacy, którzy stanowią najliczniejszą grupę imigrantów. W ubiegłym roku liczba naszych rodaków wzrosła o 7 tys. i zdaniem ekspertów nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie trend miał się zmienić.

Do Norwegii ciągnie nas z kilku powodów: dobre zarobki, bogaty socjal i chłonny rynek pracy, który potrzebuje wykwalifikowanych pracowników. Dodatkowo Lech Wałęsa Airport posiada najlepszą komunikację w Europie z Oslo czy Bergen. Nic dziwnego, że polscy przedsiębiorcy podróżują na północ w poszukiwaniu zleceń a norwescy inwestorzy biorą pod uwagę właśnie Polskę, planując ekspansje zagranicę. Polsko-Norweska Izba Gospodarcza, powstała właśnie po to, by przyjrzeć się wzajemnym relacjom obu państw. Ma za zadanie badać sytuację gospodarczą i szukać alternatywnych rozwiązań dla przedsiębiorców prowadzących interesy w Norwegii, bądź obsługujących Norwegów w Polsce. – Poza skandynawskimi inwestorami, zdecydowanie więcej jest turystów. Przybywają do nas w różnych celach. Jedni chcą się leczyć, więc korzystają z szerokiego wachlarza usług turystyki medycznej, inni przyjeżdżają bawić się i korzystać z trójmiejskich rozrywek, których jest sporo, dlatego też przez Norwegów Trójmiasto nazywane jest ,,polską riwierą”. Nas na chwilę obecną najbardziej interesują przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają współpracę z Norwegami. Chcemy zapewnić im odpowiednie zaplecze prawne, marketingowe oraz powiedzieć jaka jest kultura biznesu na północy, by wykluczyć falstart – mówi Krzysztof Szulc, Dyrektor Polsko-Norweskiej Izby Gospodarczej.

Pierwsza, inauguracyjna konferencja zorganizowana przez Polsko-Norweską Izbę Gospodarczą poruszy temat aspektów prawnych prowadzenia działalności gospodarczej w Norwegii. Wśród prelegentów pojawią się goście z Oslo, Senior Manager Norweskiego Oddziału Deloitte Aleksander Hau, który wygłosi prelekcję na temat alternatywnych rozwiązań dla rejestrowania spółek w Norwegii. Powie również o nadchodzących zmianach w prawie, które będą obowiązywały wszystkich przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w tym kraju. Przydatne informacje uzyskają również przedsiębiorcy, którzy na co dzień płacą podatki w Norwegii oraz korzystają z norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych. – Na dzień dzisiejszy PNCC zrzesza ponad pięćdziesiąt firm z różnych sektorów gospodarczych. Zaczynamy od wprowadzenia przedsiębiorców w obszar prawa, czyli podstawę funkcjonowania w obcym kraju. Kolejne spotkania będą bardziej tematyczne. W październiku planujemy konferencję poświęconą branży IT oraz marketingowej, w listopadzie spotkanie dla przedsiębiorców z sektora turystyki, hotelarstwa i gastronomi, natomiast w grudniu Julaften – tradycyjne, norweskie spotkanie opłatkowe. -dodaje Dyrektor Izby.

Jak widać, kalendarz wydarzeń organizowanych przez PNCC do końca roku jest zaplanowany, a zainteresowanie z dnia na dzień coraz większe. Nie pozostaje nic innego jak bacznie obserwować polsko -norweskie poruszenie i kreować nowe trendy gospodarcze, które pozwolą łączyć kulturę i biznes tych dwóch krajów.

 

Autor:

Natalia Daszewska,

Rzecznik Prasowy

Polish – Norwegian Chamber of Commerce

Open your business way to Norway

Nasi partnerzy